Skocz do treści


Lokalizacja: Jodłówka Tuchowska, PL
Klient: Prywatny
Funkcja: Dom jednorodzinny
Konstrukcja: szkielet drewniany
Kubatura: 400m3
Projekt: 2019
Realizacja: w trakcie budowy

Architekci: Jan Fiałkowski, Jakub Bortko,
Konstrukcja: Jan Fiałkowski, Radosław Wileński

Właściciele domu kochają harmonijną, prostą i czytelnie rozwiązaną funkcjonalnie architekturę, która naturalnie koresponuje z otoczeniem. Dom powstaje w otulinie Parku Krajobrazowego Wzgórze Brzanki, gdzie architektura drewniana wtapia się w otaczający krajobraz od wieków.

Budynek jest zlokalizowany na działce w niewielkiej kolonii kilku domów jednorodzinnych i otoczeniu lasu, który od północnej strony okala południowe zbocze wzgórza Brzanki. Stąd przy wietrznej pogodzie często można podziwiać wzgórza Tatr oraz inne szczyty polskich Karpat. Dom ma 150 m kw. powierzchni i został usytuowany w taki sposób aby jak najlepiej wykorzystać potencjał widokowy na działce przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności jego właścicielom.

Bryła budynku jest prosta w formie i nawiązuje do tradycyjnej architektury góralskiej przedgórza. Dzięki uproszczonej formie, drewnianej konstrukcji i dwuspadowemu dachowi udało się zredukować koszty utrzymania oraz budowy domu. W ślad za tym poszło drastyczne ograniczenie śladu węglowego, który przy budowie domu zminimalizowano dzięki wykorzystaniu drewna do wznoszenia ścian, budowy dachu, zaś beton, który wykorzystano do wykonywania ław fundamentowych zaprojektowano wykorzystując popioły lotne i żużel wielkopiecowy. Elewacja nawiązuje zarówno materiałem jak i detalem do wykonywanych od lat oblicówek z modrzewia.

Aluminiowa stolarka okienna umożliwiła otwarcie na rozpozcierające się od południa widoki i dzięki cofnięciu tarasu wgłąb budynku optymalne doświetlenie części dziennej zimą, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii słonecznej do ogrzewania domu.

Funkcjonalnie dom podzielony został na dwie odrębne części, wszystkie znajdują się na jednym poziomie. Część dzienna usytuowana od strony zachodniej oraz część nocna, zaprojektowana na wschód od głównego wejścia do budynku. Wejście zaprojektowane od strony północnej wzbogacono o formę niewielkiej werandy znajdującej się we wnętrzu głównej bryły budynku. Weranda ta w ciepłe letnie dni może być przyjemnym miejscem do odpoczynku, zaś zimą chroni przed mroźnymi górskimi wiatrami i śniegiem.

Dom usytuowany jest stosunkowo daleko od drogi, dzięki czemu przy jednoczesnym oddzieleniu funkcji mieszkalnej i garażowej stanowi swojego rodzaju oazę po dziennych powrotach z pracy dla jego właścicieli. Pozwala odciąć się od problemów codziennego dnia i obowiązków. Jednocześnie zapewnia odpowiednią przestrzeń do pracy w ramach pracy zdalnej, którą domownicy często muszą wykonywać.

W przestrzeni ogrodu zaprojektowano zieleń wysoką w postaci krajowych gatunków drzew liściastych i iglastych, które jako świadkowie tego zamierzenia budowlanego będą na przestrzeni lat urozmaicać swym kolorem i pokrojem wielką przestrzeń ogrodu.